Waste management 3R: Odpadové hospodárstvo a jeho 3R

To, čo niekto považuje za odpad, môže mať pre iného veľkú cenu. Žijeme v konzumnej spoločnosti, ktorá uctieva materiálne hodnoty. Vymieňame neobnoviteľný čas svojho života za veci, o ktorých ktosi tvrdí, že sú „must have“, ale ktoré v skutočnosti nepotrebujeme. Svoje privátne „must have“ si sformulujme sami.

Reuse: opakované použitie

Väčšina výrobkov je určená na opakované použitie. Nebojme sa veci znovu a znovu používať.

Kupujme si kvalitné spotrebiče, funkčný a estetický nábytok, nadčasové oblečenie, ktoré nám pristane a ktoré je vysoko variabilné. Trend nakupovať pre zábavu je scestný a v prevažnej miere vedie k neuváženej kúpe a k následnému hromadeniu vecí, ktorých sa neskôr zbavujeme.

Ak už veci nepotrebujeme, nevyhadzujme ich. Darujme ich.

Prostredníctvom Samarie môžeme staršie funkčné spotrebiče, nábytok, posteľnú bielizeň, uteráky a iné venovať ľuďom, ktorým ešte môžu slúžiť. Sledujte pravidelne rubriku „Práve hľadáme“ alias našu Výzvu, aby ste mali prehľad o tom, čo aktuálne v Samarii potrebujeme.

Reduce: znižovanie množstva odpadu

 Najlepší spôsob, ako znižovať množstvo vyprodukovaného odpadu, je zamýšľať sa nad tým, čo a prečo kupujem a zvážiť spôsob balenia.

 Riešením je nebalený, voľne predajný tovar bez zbytočných plastov. Vlastné nákupné tašky a vrecúška, do ktorých môžem zbaliť nákup, ovocie, zeleninu, chlieb a pečivo. Nepoužívať predmety jednorázovej potreby. Plastové príbory, boxy, PET fľaše, odličovacie tampóny.

 Zamyslime sa nad tým, aký odpad produkujem ako jednotlivec, rodina, spoločenstvo a spravme zmenu. V dnešnej dobe existujú ekologické alternatívy takmer na všetko. Nedajme priestor výhovorkám a pohodlnosti. Začnime napríklad tým, že si na nákup nezabudneme zobrať vlastné textilné vrecká, aby sme nemuseli použíťjednorázové mikroténové vrecúška z obchodu. Ako inšpirácia nám môžu poslúžiť textilné vrecká, ktoré z použitých materiálov šijú dobrovoľníci v Samarii. V našej ponuke nájdete vrecúška rôznych veľkostí a materiálov. 

Recycle: recyklovanie je technologický proces, ktorým sa spracovatelia snažia z odpadového materiálu vytvoriť opäť materiál približne rovnakej kvality

Recyklovanie ako také nechráni životné prostredie, ale prispieva k menšej miere jeho poškodzovania. Má niekoľko veľmi výrazných slabín, z nich najväčšou je ekonomické hľadisko.

Fakt, že horu vyprodukovaného odpadu poctivo vyseparujem, a vhodím do zodpovedajúceho kontajnera, nie je automaticky odpustok za to, že odpad produkujem. Nie je to poľahčujúca okolnosť a nezaručuje mi to právo odpad naďalej produkovať. Pravda je taká, že väčšina vyseparovaného odpadu skončí v spaľovniach.

Ťahúňom v dnešnom recyklačnom hospodárstve je spracovanie PET fliaš.

Samaria prispieva k zmysluplnému recyklovaniu plastových vrchnáčikov tým, že dáva ľuďom možnosť ich odovzdať na vybraných miestach do našich zberných nádob. Zozbieraný materiál odovzdávame priamo firme, ktorá sa zaoberá triedením a spracovaním odpadu (PET fľaše).